Poprzedni temat «» Następny temat
Hiacynt
Autor Wiadomość
Anonymous
Gość
Wysłany: 2007-02-13, 19:17   Hiacynt

Witam Wszystkich (to mój pierwszy post na tym forum :oops: )
Dostałąm piękny hiacynt w zeszłym roku - w doniczce.
Pieknie zakwitł i dłuuuugo stał.
Gdy kwiat przekwitł "uszczypnęłam" go razem z łodygą. Liście pozostawiłam i stał tak praktycznie do jesieni (w domu). Na zimę obcięłam liście i pozostawiłam w chłodnym miejscu bez podlewania. Niestety zima była tak ciepła, że pod koniec grudnia zaczął kiełkować na nowo. Nic nie robiłam, nie przestawiałam, nie podlewałam i... stoi tak od grudnia z takim zielonym kikutkiem...
Czy coś z niego będzie ?
Jak go dalej pielęgnować ?...

mia63
Przyjaciel forum

Wysłany: 2007-02-13, 20:10   Re: Hiacynt

nitro napisał/a:
Witam Wszystkich (to mój pierwszy post na tym forum :oops: )
Dostałąm piękny hiacynt w zeszłym roku - w doniczce.
Pieknie zakwitł i dłuuuugo stał.
Gdy kwiat przekwitł "uszczypnęłam" go razem z łodygą. Liście pozostawiłam i stał tak praktycznie do jesieni (w domu). Na zimę obcięłam liście i pozostawiłam w chłodnym miejscu bez podlewania. Niestety zima była tak ciepła, że pod koniec grudnia zaczął kiełkować na nowo. Nic nie robiłam, nie przestawiałam, nie podlewałam i... stoi tak od grudnia z takim zielonym kikutkiem...
Czy coś z niego będzie ?
Jak go dalej pielęgnować ?...

Kupiłam 2 lata temu hiacyncika w markecie, poczytałam co nieco o uprawie .Trzymałam w chlodnym pokoju, podlewałam; po przekwitnięciu usunełam zaschniete kwiaty liscie zostawiłam i dalej podlewalam i nawet nawoz stosowałam .Po zaschnieciu lisci cebulke wyjełam z doniczki i odstawiłam w ciemne , przewiewne miejsce.Jesienia (wrzesien, pazdziernik ) wsadzilam cebule wraz z małymi cebulkami przybyszowymi do ziemi.Okryłam lekko zimą i czekam na rezultaty.Nie jestem pewna , czy dobrze zrobiłam.Co sie robi z przybyszowymi, małymi cebulkami?

Nitro a masz ogród?

mia63
Przyjaciel forum

Wysłany: 2007-02-13, 21:08   

Przemo napisał/a:
Z tego co ja wiem to jak już zacznie hiacynt wegetację to trzeba go przenieść do9 cieplejszego pomieszczenia i pozwolić rozwinąć się liściom a jak zacznie zawiązywać kwiat to powinno się zrobić kapturek z kartki zwinąć go w taki okrągły daszek i trzymać go na wybijającym kwiatku do czasu aż zacznie nabierać kolorów tzn wybarwiać się z zielonego na właściwy) :D

Tak zrobiłam po zakupie hiacyncika .Przykryłam go lekko papierowym daszkiem, na drugi dzien kwiat wyciagnał sie niemozliwie i zmienił kolor :lol: , silny zapach spowodował, ze zajrzałam pod ten kapturek...wedlug mnie za szybko kwiat zakwitł i nazbyt sie wyciagnał, wybiegnał.Ale za to miałam blizniaki ; z jednej lodyzki wyrosly bardzo duze dwa kwiaty.Czy Wam sie tez tak zdarza?

Anonymous
Gość
Wysłany: 2007-02-14, 08:43   

A hiacynty nie są że tak brzydko powiem jednorazowego użytku? Można je traktować jak amarylisy?

Anonymous
Gość
Wysłany: 2007-02-14, 13:27   

ach ach ... dzięki bardzo za odzew...
choć nie wiem co mam teraz zrobić... od dwóch miesięcy jest taki mały kikutek i nic...
zostawiłam go w doniczce i czekam na ciepełko za oknem, potem przesadzę do nowej ziemi i postąpie zgodnie z waszymi zaleceniami :)
mia63... no teoretycznie mam...ale jesteśmy w trakcie budowy domku i oprócz sosenek i kilku brzózek nic w nim jeszcze nie mam :oops: ...
teren piaszczysty i boję się, że nie poszaleje z roślinkami :flower:

KaRo 
Przyjaciel forum
Administrator Forum

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2007-02-14, 14:00   

Skoro nie wiesz nadal co robić....to zacznij go pędzić :D Czyli postaw na oknie w ciepłym pokoju i podlewaj wodą wzbogaconą o nawóz do roślin kwitnących ,kiedy ukaże się pęd kwiatowy z dużym już pąkiem zaciemniaj go jak pisze Przemo.
Ciesz się z tego co osiągniesz ale przygotyj się do włąsciwej pielęgnacji cebuli czyli po zakończeniu kwitnienia nic nie ucinaj tulko pozwalaj cebuli na naturalne zamarcie.W momencie kończenia kwitnienia cebula korzysta jeszcze długo z części zielonej ,czerpies składniki pokarmowe z liści .
Jesienią przesadż do nowej ziemi i wynieś do chłodnego pomieszczenia lub...wsadż w ogrodzie do zasobnej ziemi.
Jeśli masz nadal jakieś wątpliwości pytaj. :D :D :D

Nawet na leśnej piaszczystej glebie można stworzyć rajski zakątek...
Nie odbieraj sobie marzeń dziewczyno... :D

Anonymous
Gość
Wysłany: 2007-02-14, 14:12   

KaRo napisał/a:

Nie odbieraj sobie marzeń dziewczyno... :D

och! w żadnym wypadku :)

mia63
Przyjaciel forum

Wysłany: 2007-02-14, 15:50   

nitro napisał/a:
ach ach ... dzięki bardzo za odzew...
choć nie wiem co mam teraz zrobić... od dwóch miesięcy jest taki mały kikutek i nic...
zostawiłam go w doniczce i czekam na ciepełko za oknem, potem przesadzę do nowej ziemi i postąpie zgodnie z waszymi zaleceniami :)

mia63... no teoretycznie mam...ale jesteśmy w trakcie budowy domku i oprócz sosenek i kilku brzózek nic w nim jeszcze nie mam :oops: ...
teren piaszczysty i boję się, że nie poszaleje z roślinkami :flower:

Z tym hiacyntem nie poradze co masz zrobic( Polecam poczytac :
Nitro jestes szczesliwa , chciałabym miec swoj domek i kawałek ogrodka, to moje marzenie od dziecięęęctwa;-) niestety ziemia jest droga a domy na rynku wtórnym tez sa ponad moje mozliwosci (((
Sosny i brzozki to juz cos, najpierw zrob sobie plan i posadz drzewka , ktore po ukonczeniu budowy beda juz w miare duze.Jest duzo roslinek kochajacyh piaski , w trakcie Twego "bycia" na forum nauczysz sie tego i owego. Sa tutaj doswiadczeni ogrodnicy :-)Powodzenia
[/quote]

NELA 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2007-02-17, 23:29   

Dobrze, że trafiłam na wasze posty o pędzeniu hiacyntów w domu. Kupiłam w styczniu kiełkujące hiacynty na wyprzedazy. Trzymałam miesiąc /w papierowej torebce/ w pudełku w lodówce/tak radził sprzedawca/. Teraz wysadziłam do ziemi- po kilku dniach zaczynają pokazywać się kiełki na powierzchni ziemi. ...i nie wiedziałam co dalej. Teraz wiem- zacienię...
Stoją w łazience na parapecie.Okno wschodnie.

Posadzone.../ w trakcie przysypywania ziemią /

wzeszłe...

osłonięte

Anonymous
Gość
Wysłany: 2007-02-22, 12:18   

super pomysł na "klosiki' :) ...
ja tez już mam "kapturek" na moim "kikutku" !
W tym roku jeszcze nie będę wysadzała kwiatów do ogrodu, ale w przyszłym już na 99.99% :cheers:

NELA 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2007-02-26, 08:08   

Moje hiacynty już zaczynają kwitnąć :D . Szkoda , ża nie wszystkie naraz- ale cóż, cieszy mnie, że w ogóle kwitną- bo pierwszy raz pędzę...

KaRo 
Przyjaciel forum
Administrator Forum

Wysłany: 2007-02-26, 10:41   

Mój też kwitnie już!!!!!
Gracjo- to cebule nadesłane przez Ciebie!!!! :D Kwitną w donicy!

P1210327.JPG
Plik ściągnięto 93 raz(y) 160,29 KB

NELA 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2007-02-27, 08:49   

Moje hiacynty nie dość, że pięknie zakwitają, to jeszcze widzę, że jest z jednej cebuki drugi kwiat- właśnie się "kluje" :D

NELA 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2007-03-02, 09:08   

:D Moje hiacyntki otwierają sie jeden po drugim... Nie mogę sie nimi nacieszyć :wink: :D :D

KaRo 
Przyjaciel forum
Administrator Forum

Wysłany: 2007-03-02, 09:29   

Nelu wybacz,że się "wciskam" ale czy Twoje hiacynty rosną głeboko w ziemi?Tak widzę przynajmniej?A moje są w ok.1/2 zanurzone w podłożu!Czy donica stoi na oknie w łazience?Jak u mnie?

Odpowiedz do tematu